fbpx

Öğrenci Pasaportu

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrenci pasaportu, seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesine denir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. 

Öğrenci Pasaport Harcı Muafiyeti Mümkün mü?

Öğrenci pasaportu sayesinde harç bedellerini ödememek mümkündür. 25 yaşın altındaki öğrencilere yasa gereği harç bedeli uygulanmaz. Bu noktada belirli yaş aralığında ve öğrenci olmanız yeterlidir.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

young-traveling-people-having-fun-and-sightseeing-in-city-multiethnic-friends-posing-together.jpg

25 yaş altı öğrenciler, harç ücretini ödememek için öncelikle Nüfus Müdürlüğü üzerinden bordo pasaporta başvuru yapmalıdır. Randevu anında öğrenci pasaportu başvurusu olduğunu gişe memurlarına bildiren öğrenciler, harç bedelinden muaf olur. 

Online başvuru yaparken pasaport türleri arasında öğrencilere özel bir seçenek yoktur. Pasaport başvurusu esnasında bordo pasaportu seçmek yeterlidir. Bu noktada sadece 25 altı öğrenim gören kişilerin harç bedelinden muaf tutulacağı unutulmamalıdır. 

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru yaptıktan sonra randevu anında aşağıdaki belgelerin tamamlanmış olmasına özen gösterin. Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir: 

  • Nüfus cüzdanının aslı
  • Biyometrik fotoğraf (2 tane)
  • Eski pasaport (varsa)
  • Defter ücreti
  • Öğrenci belgesi
  • Harçsız pasaport talep yazısı
     

Öğrenci Pasaportu Ücreti Ne Kadar? 

25 yaşından küçük öğrenciler pasaport harcından muaftır.  25 yaşından büyük öğrenciler pasaport almak istiyorlarsa standart prosedüre tabi tutulurlar. Bu noktada defter ücreti öderler.

Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Tüm pasaportlar için yurt içinde öngörülen çıkış süresi 5 – 7 gün arasındadır. Yurt dışı başvuruları ise 7 – 10 gün arasında tamamlanır. Pasaportlar, bu sürelerin ardından PTT aracılığı ile sahiplerine ulaştırılır.

Öğrenci Pasaportu Kaç Yıllık?

18 yaşından büyük öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabilir. Örneğin öğrenim sürenizi doldurmanıza 1 yıl kaldıysa ancak 1 yıllık pasaport alabilirsiniz. 

Öğrenci Pasaportu Süresi Ne Kadar?

Öğrenci pasaportu süresi, öğrencilik süresi kadardır. Öğrencilik durumu bittiği takdirde öğrenci pasaportu kullanılamaz. 

Öğrenci Pasaportu ile Nerelere Gidilir?

Bordo pasaportla gidilebilen tüm ülkelere giriş yapılabilir. Detaylı bilgi için T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları web sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir mi?

Öğrenci eğer 18 yaşından küçükse pasaport alabilmesi için defter bedeli ödemesi gerekir.  En fazla 5 yıl geçerli pasaport alma hakkına sahiptir. 18 yaşından küçük olduğu için her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekir. Detaylı bilgi için Bebek Pasaportu (Çocuk Pasaportu) sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anında haberdar ol !

Seyahatle ilgili güncel ve faydalı bilgilerden anında heberdar olmak için takipte kalın.

Diğer Yazılar