Tatilbonus Pasaport Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) Nedir?

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) Nedir?

0 Comments


Hizmet pasaportu ya da gri pasaport, tıpkı devlet memurlarına verilen yeşil pasaport gibi devlet için yurt dışında görev yapacak olan kişilere verilen pasaport türüdür. Hususi idarelerce ve belediyelerce verilebilir. Milli sporcular da bu pasaportları kullanır. 5682 Sayılı Pasaport Kanunu gereğince sadece görev süresini kapsar. Gri pasaport, birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sunar.

Hizmet Pasaportu Kimlere Verilir?

Devlet adına yurt dışına göreve yollanan, ama siyah (diplomatik) ya da yeşil (hususi) pasaportu olmayan kişilere hizmet pasaportu verilir.

 • Hükümet, hususi idareler veya belediyeler tarafından resmi görevle yurt dışına yollanan kişilere,
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin üyesi olduğu milletlerarası kuruluşlarda memur statüsünde çalışan kişilere,
 • Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyeti tarafından görevlendirilen kişilere,
 • Hizmet Damgalı Pasaportu hak sahibinin yanında eşine, reşit olmayan çocuklarına, reşit olup ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli olmayan, iş sahibi olmayan, öğrenimine devam eden ve 25 yaş sınırını aşmamış çocuklarına hizmet pasaportu verilir.

Hizmet Pasaportunun Süresi

Hizmet pasaportunun süresi, görev süresini kapsayacak şekilde olmak üzere düzenlenir. Gri pasaportu olanlar, hizmeti süresini sona erdikten sonra bu pasaportu kullanamazlar. Gri pasaport, çoğunlukla 5 yıllık olarak çıkarılır ve göreve çıkılacak ülkenin vizesini de kapsar. Görev bittikten sonra ise pasaport, alınan kuruma geri verilir. Kurum da il nüfus müdürlüğüne pasaportu teslim eder.

Hizmet Pasaportu Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce koordine edilen bir sistem üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Pasaport randevu sayfasında uygun günü belirledikten sonra ilçe emniyet müdürlüğüne giderek yeni pasaport başvuru sürecinizi devam ettirebilirsiniz.

Hizmet Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Hizmet pasaportu başvurusunda bulunacak kişiler için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir. Pasaport talep işleminde bulunacaklar, bu belgeleri tamamlayarak pasaportlarını temin edebilirler.

 • Hizmet pasaportu talep formu
 • Nüfus cüzdanı aslı (Fotokopisini de yanınızda bulundurabilirsiniz.)
 • Önceki pasaportlarınızın aslı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport defter bedeli dekontu
 • Reşit olmayan veya engelli kişiler için muvafakatname
 • Öğrenciler için öğrenim belgesi
 • Sağlık kurulu raporu

Hizmet Pasaportu Ücreti

Hizmet pasaportu başvurusu yaparken pasaport harcı ödemenize gerek yoktur. Sadece defter bedeli ödemeniz yeterlidir. 2023 yılı itibarıyla defter bedeli 501 TL’dir. Güncel hizmet pasaportu ücretleri için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmet Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Gri pasaport, 3 ila 5 gün arasında elinize geçmektedir.

Hizmet Pasaportu ile Turistik Gezi Yapılabilir mi?

Hizmet pasaportu sadece görev sürelerini kapsayan bir pasaport türüdür. Bu tür pasaportlar ile turistik amaçla yurt dışına çıkamazsınız. Bu tür durumlarda hem sizin hem de pasaportu size temin eden kurumun zan altında olacağını bilmeniz gerekir.

Hizmet Pasaportu ile Gidilebilecek Ülkeler?

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları web sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir