Tatilbonus Pasaport Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir ? Nasıl Alınır?

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir ? Nasıl Alınır?

0 Comments


Yurt dışına çıkmak isteyen ve öğrenciliği devam eden 25 yaş altı kişilerin alabileceği, temeli bordo pasaporta (umumi pasaport) dayanan uluslararası kimlik belgesidir. Öğrenci pasaportunun bordo pasaporttan farkı harç bedelinin alınmamasıdır. Gerekli evrakları tamamlayan 24,5 yaşını doldurmamış her öğrenci, öğrenci pasaportu çıkartabilir. 2016 yılında düzenlenen 6663 sayılı kanunun 4. Maddesine dayanarak her öğrenci yurt dışına çıkış amacı ne olursa olsun öğrenci pasaportu çıkarabilmektedir.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

25 yaş altı öğrenciler, harç ücretini ödememek için öncelikle Nüfus Müdürlüğü üzerinden bordo pasaporta başvuru yapmalıdır. Randevu anında öğrenci pasaportu başvurusu olduğunu gişe memurlarına bildiren öğrenciler, harç bedelinden muaf olur. 

Online başvuru yaparken pasaport türleri arasında öğrencilere özel bir seçenek yoktur. Pasaport başvurusu esnasında bordo pasaportu seçmek yeterlidir. Bu noktada sadece 25 altı öğrenim gören kişilerin harç bedelinden muaf tutulacağı unutulmamalıdır. 

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru yaptıktan sonra randevu anında aşağıdaki belgelerin tamamlanmış olmasına özen gösterin. Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir: 

 

  • Nüfus cüzdanının aslı

  • Biyometrik fotoğraf (2 tane)

  • Eski pasaport (varsa)

  • Defter ücreti

  • Öğrenci belgesi

  • Harçsız pasaport talep yazısı 

Öğrenci Pasaportu Ücreti Ne Kadar? 

25 yaşından küçük öğrenciler pasaport harcından muaftır.  25 yaşından büyük öğrenciler pasaport almak istiyorlarsa standart prosedüre tabi tutulurlar. Bu noktada defter ücreti öderler. Defter bedeli için tıklayınız

Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Tüm pasaportlar için yurt içinde öngörülen çıkış süresi 5 – 7 gün arasındadır. Yurt dışı başvuruları ise 7 – 10 gün arasında tamamlanır. Pasaportlar, bu sürelerin ardından PTT aracılığı ile sahiplerine ulaştırılır.

Öğrenci Pasaportu Kaç Yıllık?

18 yaşından büyük öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabilir. Örneğin öğrenim sürenizi doldurmanıza 1 yıl kaldıysa ancak 1 yıllık pasaport alabilirsiniz. 

Öğrenci Pasaportu Süresi Ne Kadar?

Öğrenci pasaportu süresi, öğrencilik süresi kadardır. Öğrencilik durumu bittiği takdirde öğrenci pasaportu kullanılamaz. 

Öğrenci Pasaportu ile Nerelere Gidilir?

Bordo pasaportla gidilebilen tüm ülkelere giriş yapılabilir. Detaylı bilgi için T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları web sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir mi?

Öğrenci eğer 18 yaşından küçükse pasaport alabilmesi için defter bedeli ödemesi gerekir.  En fazla 5 yıl geçerli pasaport alma hakkına sahiptir. 18 yaşından küçük olduğu için her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekir. Detaylı bilgi için Bebek Pasaportu (Çocuk Pasaportu) sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir